College of Arts & Sciences Day of Recognition

In 1981, President Emeritus Fr. Joseph Levesque, C.M., Dean of the College of Arts and Sciences at that time, initiated the Day of Recognition to honor the achievements of outstanding students and faculty. The tradition lives on, and in 2022 the College of Arts and Sciences held the Day of Recognition as an in person event in the upper level Gallagher Center for the first time since 2019. The College of Arts and Sciences is home to 18 academic departments, the ROTC Program, 95 full-time faculty, and over 900 undergraduate students.

Art History with Museum Studies

Art History Honorees

Dr. Gerald C. Mead, Jr. Endowed Scholarship in Art History with Museum Studies

  • Danielle E. Wayda, Niagara Falls, NY

Armand and Eleanor Castellani Award for Excellence in the Field

  • Stephanie Chandler, Niagara Falls, NY

Outstanding Academic Achievement in Art History with Museum Studies

  • Stephanie Chandler, Niagara Falls, NY
  • Danielle E. Wayda, Niagara Falls, NY

Biochemistry, Chemistry, and Physics

Chemistry Honorees

Outstanding Research Student

  • John C. Pinti, Clarence, NY

Top Biochemistry Student

  • Chloe L. Schrier, Leroy, NY

Top Chemistry Student

  • John Wright, Youngstown, NY

Biology and Environmental Sciences

Biology Honorees

Outstanding Achievement in Biology

  • Emily Lynn Cottrell, Lockport, NY
  • Brendan John DeCoff, Lockport, NY
  • Madison R Heburn, Amherst, NY
  • Madeleine R Kates, Williamsville, NY
  • Grace Elizabeth Kibler, Attica, NY
  • Evan S. Lord, Lewiston, NY
  • Kathryn A. Marohn, Tonawanda, NY
  • Olivia Kathryn Mason, Kennett Square, PA
  • Lauren Emily McGrath, Lewiston, NY
  • Maria Mudassir, St. Catherines, ON
  • Leah Catherine Mumm, North Tonawanda, NY
  • Paige A. Perry, Strykersville, NY (not in attendance)
  • Alessia Celeste Quennville, Kingsville, ON
  • Emiliana T. Schuler, Newfane, NY (not in attendance)
  • Timothy B. Skinner, Brocton, NY
  • Jacob Scott Stablewski, North Tonawanda, NY
  • Jessica Ryan Streuer, Jefferson, GA (not in attendance)
  • Ryan R. Sutherland, North Tonawanda, NY
  • Lila Marie Trunzo, Niagara Falls, NY (not in attendance)
  • Rachel M. Wager, Rochester, NY
  • Sarah B. Weiby, Gilroy, CA

Outstanding Achievement in Environmental Sciences

  • Tanner Wayne Holthouse, Lockport, NY
  • Noah Richard Kaczmarek, Depew, NY

Communication and Media Studies

Communication Studies Honorees

Outstanding Academic Achievement

  • William John Briggs, Lockport, NY
  • Nathaniel E. Johnson, Ransomville, NY
  • Alexandria Christine Marston, Depew, NY
  • Melanie Anne Morgan, Ransomville, NY
  • Alyssa J. Rosso, Lewiston, NY (not in attendance)
  • Chelsea Thornton, Buffalo, NY

Brian Murphy Memorial Award

  • Melanie Anne Morgan, Ransomville, NY

Computer and Information Sciences

Computer Science Resized

The Dr. William and Barbara Boeck Award for an Outstanding Student in Computer and Information Sciences

  • Spencer Vadnais, Amherst, NY

Computer Task Group Inc. Award for Excellence in Computer and Information Sciences

  • Michelle Messenger, Pittsford, NY
  • Dylan Lucas Okun, Buffalo, NY

Honors in Computer and Information Sciences Award

  • Jacob R. Arends, Niagara Falls, NY
  • Mark A. Cole, Buffalo, NY

Criminology and Criminal Justice

CRJ Resized

Academic Achievement Award

  • Stacy Lynn Bielec, Hamburg, NY
  • Sara M. Blankenburg, Clarence, NY
  • Allison N. McCormick, Southington CT

Clara Kroetsch Award

  • Allison N. McCormick, Southington, CT

Excellence in Undergraduate Research

  • Gabriel Bud Persch, Fredonia, NY

Outstanding Academic Achievement Award for a Transfer Student

  • Alekzandr Gregory Waugaman, Lewiston, NY
  • Evan Webster, Pittsford, NY (not in attendance)

Outstanding Service Award

  • Stacy Lynn Bielec, Hamburg, NY

English

English Resized

Divine Award for Academic Excellence in English

  • Abigail Anne Sapecky, Burt, NY

Ethics in Medicine and Healthcare Program

Ethics Resized2

Ethics In Medicine and Healthcare Program

  • Victoria Bogucki, Buffalo, NY (not in attendance)
  • Evangeline Broscius, Akron, Ohio
  • Emily Cottrell, Lockport, NY
  • Grace Kibler, Attica, NY
  • Alessia Quenneville, Kingsville ON
  • Elle Russell, Little Valley, NY
  • Chloe Schrier, LeRoy, NY
  • Dayna N. Starks, Webster, NY
  • Ryan Sutherland, North Tonawanda, NY
  • Rachel M. Wager, Rochester, NY

Gerontology

Gerentology Resized

Gerontology Achievement Award for Service

  • Morgan Jean Hilliker, Niagara Falls, ON

Gerentology Ahievement Award for Leadership

  • Dayna N. Starks, Webster, NY

History

History Resized

Donald F. Peters Award

  • Eric James Weinholz, North Tonawanda, NY

Frank Mogavero Award

  • Noah Richard Kaczmarek, Depew, NY

Rev. Thomas P. McGourty Award

  • Nakeea D. Griggs, Niagara Falls, NY
  • Sarah Jean Winter, Youngstown, NY

Richard J. Danilowicz Award

  • Jacob R. Arends, Niagara Falls, NY

Mathematics

Math Resized

Excellence in Mathematics

  • Kathryn A. Courtney, North Tonawanda, NY
  • Michelle Messenger, Pittsford, NY
  • Shayna Rae Myshrall, Syracuse, NY
  • Kiley Elizabeth Weber, Williamsville, NY

Dr. George B. Banks Memorial Award for Excellence in Mathematics

  • Shayna Rae Myshrall, Syracuse, NY

Modern and Classical Languages

Modern Lang Resized

Excellence in American Sign Language and Deaf Studies

  • Emilee Paige Dauphinee, Rochester, NY

Father O'Keefe Medal for Excellence in French

  •  Mary M. Eggert, Cheektowaga, NY

 

   

Philosophy

Philosophy Resized

The Bernard Sylvester Award for Academic Excellence in Philosophy

  • Sarah Marie Snodgrass, Cheektowaga, NY

The James Fleckenstein Award for Promoting the Philosophical Life

  • Iyanna Coleman, Buffalo, NY
  • Desmond John McGoey, Ridgefield, CT

Political Science and International Studies

Pol Sci Resized

Justice Award

  • Francesca Reyes Campusano, Bronx, NY

Excellence in International Studies

  • Luke Joseh Donner, Niagara Falls, NY

John J. LaFalce Award for Civic Engagement

  • Raven Nelson, Buffalo, NY

Outstanding Student in Political Science

  • Maren Joelle Geiger, Amherst, NY

Outstanding Student in Pre-Law Program

  • Isabella Patrice Aiu, Medina, OH

Sertoma Award

  • Adam Paul Kiedrowski, North Tonawanda, NY

Psychology

Psychology

Honors in Psychology

  • Abigail Grace Cerasani, Akron, NY
  • Logan Helen Fisher, Syracuse, NY
  • Madeleine R. Kates, Williamsville, NY
  • Caitlyn MaryStallard, Lewiston, NY (not in attendance)
  • Dayna N. Starks, Webster, NY

Dr. Patricia Ebert Memorial Award

  • Dayna N. Starks, Webster, NY

Highest Honors In Psychology

  • Grace Elizabeth Kibler, Attica, NY

Religious Studies

Religion Resized

Blessed Frederic Ozanam Award

  •  Mary M. Eggert, Cheektowaga, NY

   

Social Work

Social Work Resized

Academic Achievement

  • Danielle Monique Campbell, St. Catherines, ON
  • Kaila Christine Lavett, North Tonawanda, NY
  • Emma McCorry, Amherst, NY

Community Service

  • Victoria Rose Egleston, East Amherst, NY
  • Leah Joy Manth, North Tonawanda, NY

Sociology

Sociology Resized

The Sociological Imagination Award

  • Zachary Frederico, Warners, NY

Outstanding Sociology Student

  •  Madison E. Evans, Rochester, NY (not in attendance)
  • Rachel C. Pinti, Clarence, NY

Theatre and Fine Arts

Theatre Resized

Outstanding Theatre Student Award

  • Katrina Joy Copeland, Youngstown, NY
  • Spencer John Dick, Lockport, NY
  • Alyssa Marie Garmone, Depew, NY
  • Morgan Jean Hilliker, Niagara Falls, ON
  • Tricia Laurice Buenaventura Lazatin, Niagara Falls, NY
  • Shelby Rebekah McNulty, Simpsonville, SC
  • Randi Elizabeth Sykes, Lockport, NY
  • Rylee Watson, Kenmore, NY

Tim Ward Players' Award for Excellence in theatre

  • Tricia Laurice Buenaventura Lazatin, Niagara Falls, NY

Women's Studies

Womens Studies Resized

Women's Studies Program Student Achievement Award

  • Emma McCorry, Amherst, NY

Faculty Awards

Faculty Award for Excellence in Teaching, Full-Time

  • Dr. William J. Martin, English

Full Time Faculty Award2

Faculty Award for Excellence in Teaching, Part-Time

  • Dr. Hope L. Russell, Women's Studies

Faculty Award for Excellence in Service

  • Dr. Yonghong Tong, Computer and Information Sciences

Faculty Service Award Resized

Faculty Award for Excellence for in Scholarship

  • Dr. Stefanie Wichhart, History