Day of Recognition

Arts & Sciences Day of Recognition

The Arts & Sciences Day of Recognition is an annual spring tradition that recognizes outstanding faculty and students.

Honorees

  • Biochemistry and Chemistry Department

    Given by Western New York Section, American Chemical Society

    Top departmental scholar in Chemistry, BS major

        Lisa Andrews

    Top departmental scholar in Biochemistry, BS major

        Ann Marie Laurri

    Top departmental scholar in Chemistry, BA major

         Juliet Schulz

    Top Organic Chemistry Student (S. E. Burke Award)

         Paolo Grenga

    Top Inorganic Chemistry Award

         Rachel Roberts

    Top Physics student award

         Christopher Baxter

  • Biology Department

    High Honors/Reedy Medal            

        Juliet Schulz                               

    High Honors/Morton Medal            

        Matthew Bartock

    High Honors/Kiely Award

        Nicole Hannum

    High Honors/Kiely Award

        Michele Zaepfel

    High Honors

        Alexis Hoffend

        Sarah O'Donnell

        Joseph Temperato

           

  • Communication Studies Department

    Outstanding Academic Achievement                                                                                                                                                                                         

        Lela Mayfield

        Kristen McCauley

        Geoffrey Redick                      

        Kristin Sito

    Outstanding Professional Achievement

        Geoffrey Redick

    Inducted into Lambda Pi Eta Honor Society for Communication Studies                                                                                                        

        Olivia Bitetti       

        Katie Hoffmann      

        Tiffany Hyman         

        Lauren Palmeri            

        Amy Young       

                        

        

  • Computer and Information Sciences Department

    Computer Task Group award           

        Travis Rockwood                          

    Computer Task Group award           

        Nicole Karek                           

    William & Barbara Boeck award      

        Travis Rockwood                           

    Honors in Computer and Information Sciences award    

        Travis Rockwood

  • English Department

    John Devine Award - Excellence in English

        Melissa Heidt

        Jamie Norton

    Eugene Blair Award - Excellence in English

        Caitlin Cotton

        Crystal Grabowski

    Gould-Pollard Award - Service to the English Department

        Jessica Lacativa

       

       

  • Criminology and Criminal Justice Department

    Outstanding Academic Achievement

        Amber Angielczyk                      

        Jonathan Liggit 

    Honors Thesis

        Leonard Kubiak

        Jonathan Liggit

        Ryan Marquette

        Heidi Shaffer              

       

  • History Department

    I. Frank Mogavero Award

        Jason Barone

    Donald F. Peters Award

        Alyn Simpson

    Richard J. Danilowicz Award

        Megan Hahin

     Fr. Thomas McGourty Award

        Kaitlyn Border

  • Liberal Arts

    Outstanding Academic Achievement

       Andrea Peeck

       Jay Rank

  • Mathematics Department

    Excellence in Mathematics

        Desmond Betteto 

        Christina Fetzer        

        Emily Gonyeaur  

        Alyssa Hurlimann             

        Katie Malstrom 

  • Modern and Classical Languages Department

    Father O'Keefe Medal for Excellence in the Study of French

        Jay Rank                                               

    Father O'Keefe Medal for Excellence in the Study of Spanish                            

        Dana Levy                                         

    Award for Excellence in Latin American Studies                                                

         Nicholas Mendenhall

    Bienveuidos Award for Outstanding Leadership

         Nicholas Mendenhall

  • Nursing Department

    Excellence in Scholarship and Academics      

        Diane Taylor

    Outstanding Professional Nurse

         Lisa D'Amuro                                      

    Excellence in Clinical Leadership                                

         Janelle Atkinson

         Jamie Marinucci

         Donna Poirier 

  • Philosophy Department

    James Fleckenstein Award for Promoting the Philosophical Life

        Franklin Moore                                                    

    Bernard Sylvester Award for Academic Excellence in Philosophy         

        Ashley Egan

  • Social Work Department

    Academic Achievement Awards

        Megan Barner

        Susan Doherty

        Sarah Hanley

        Miriam MacLaren

        Ashley Maloney

        Vanessa Pollard

        Stephanie Reilley

    NASW Leadership Award

        Joseph Pinckney

    Departmental Leadership Award

        Sarah Hanley

        Lauren Jagord

    Community Service Awards  

        Megan Barner

        Susan Doherty

  • Political Science and International Studies Departments

    Outstanding Student in Political Science

        Zachary Hebert

    Outstanding Honors Thesis in Political Science

        Erin McKenney

    John J. LaFalce Award for Civic Engagement

        Wendy Farley

    Academic Excellence-Political Science

        Megan Barner

        Jamison Crawford

        Jordan Crider

        Shannon Hardy

        Zachary Hebert

        Shannon Howley

        Angela Joseph

        Leonard Kubiak

        Ryan Marquette

        Erin McKenney

        Dana Mitri

        Samuel Monin

        Emma Olsen

        Gabrielle Paonessa

        Jeffrey Walker

        Marissa Zielinski

    Outstanding Honors Thesis in International Studies

        Ashley Egan

    Academic Excellence - International Studies

        Ashley Egan

        Wendy Farley

        Shannon Hardy

        Erin McKenney

        Dana Mitri

        Jeffrey Walker

    Political Science - Pre-Law Honors Thesis

        Zachary Hebert

        Shannon Howley

        Marissa Zielinski

      

       

  • Religious Studies Department

    Blessed Frederic Ozanam Award

        Sasha Cadiz                      

    Religious Studies Essay Contest Winner                                  

        Sasha Cadiz     

    Inducted into Theta Alpha Kappa Honor Society for Religious Studies

        Kristy Barrett                      

        Jamison Crawford                 

        Clara Kuntz              

        Erin McKenney                  

        Logan Rudemiller                

        Patrick Teixeira         

        Elizabeth Trzaska     

       

  • Sociology and Social Science Departments

    Outstanding Student in Sociology                    

        Jocelyn Hanson                            

  • Theatre Studies Department

    Outstanding Theater Student Awards

        Brandi Bruggman      

        Callie Bush                    

        Devan Corcoran

        Sarah Cymba

        Leo DiBello

        Maria Nicole Held

        Cynthia Many

        Casey Lynn Moyer

        Kelsey Wright

    The Players' Award

        Maria Nicole Held

       

  • Psychology Department

    Highest Honors in Psychology

        Katherine Billingsley

        Meredith Eggert

    Honors in Psychology

        Maureen Downey

        Clara Kuntz

        Logan Rudemiller

       

  • Womens' Studies Writing Award

    Susan B. Anthony Writing Award

        Kaitlin Harvey

        Elizabeth Trzaska

        

  • 2011 Faculty Awards

    Excellence in Teaching

    Dr. Christopher Stoj, Department of Biochemistry

    Excellence in Part-time Teaching

    Yoshiko Connolly, Department of Modern and Classical Languages

    Excellence in Scholarship

    Dr. Susan Mason, Department of Psychology

    Excellence in Service

    Dr. Donna Thompson, Department of Psychology